Služba za mentalno zdravlje, prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti
Novosti/Članci:

26.06.2019

26. lipnja - Međunarodni dan borbe protiv zlouporabe droga i nezakonite trgovine drogama

Svake se godine 26. lipnja u svijetu obilježava Međunarodni dan borbe protiv zlouporabe droga i nezakonite trgovine drogama kako bi se potaknulo promišljanje o ovom velikom javnozdravstvenom problemu, tako da je i tekst koji slijedi u prilog tome nastojanju.

Ovisnost je kod mladih poremećaj u ponašanju

Mladost, rast i odrastanje u pubertetu i adolescenciji karakteriziraju vrlo burne promjene u stavovima i ponašanju mladih. U tom dinamičnom razvojnom razdoblju mladi su skloni eksperimentirati s mnogim različitim ponašanjima, a to ih ponekad dovede u situacije koje mogu biti rizične za njihov rast i razvoj. Ponekad mladi krenu i stranputicama pa njihovo ponašanje odstupi od očekivanog i poželjnog te se onda govori o poremećajima u ponašanju. Takva ponašanja zovemo još i devijantnima, aberantnima, delinkventnima ili odstupajućima. Ponašanja su to kojima pojedinac dulje vrijeme ugrožava vlastito i/ili tuđe zdravlje, tjelesni integritet i/ili imovinu. Ovakva ponašanja mahom imaju (negativne) posljedice na svakodnevno funkcioniranje pojedinca, ali i osoba u njegovom bližem okruženju (članova obitelji, vršnjaka i ostalih). Ovisničko ponašanje i ovisnost istaknuti su primjeri poremećaja u ponašanju. Poremećaji u ponašanju podskupina su nadređene kategorije problema u ponašanju. Najčešći razlozi zbog kojih mladi manifesiraju poremećaje u ponašanju su utjecaji vršnjaka koji se isto tako ponašaju (mladi se u želji da se uklope pod socijalnim pritiskom skupine naprosto počnu ponašati kao i ostali članovi skupine kojoj žele pripadati, često ne obazirući se na rizike i opasnosti), zatim disfunkcionalne obitelji u kojima nije bilo dovoljno pozitivnih modela od strane odraslih s kojima bi se djeca mogla identificirati i od kojih bi mogli naučiti što je ispravno, a što nije (tu su uključena i odgojno zapuštena i zlostavljana djeca), te na koncu psihološki razlozi zbog kojih je pojedincima tijekom njihova razvoja bilo teško naučiti pozitivne oblike ponašanja.

Kao što je istaknuto, ovisničko ponašanje i ovisnost koja se iz takvoga ponašanja može razviti primjeri su izrazitih poremećaja u ponašanju mladih, a zloupotreba sredstava ovisnosti i pijenje alkohola među najčešćim su oblicima poremećaja u ponašanju. Kod mladih je u posljednje vrijeme sve više prisutno ekscesivno pijenje, s namjerom da se što brže postigne stanje opijenosti alkoholom. Dodatna je nepovoljna činjenica to što su zloupotreba sredstava ovisnosti i pijenje alkohola rizična ponašanja i za pojavu novih neprimjerenih oblika ponašanja (na primjer, pojedinac pod utjecajem alkohola bit će u stanju ometati javni red i mir ili se nasilno ponašati prema građanima, često i bez povoda), pa se rizici po rast i razvoj mladih na ovaj način povećavaju.

Djelatnost za prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti sa zaštitom mentalnog zdravlja Zavoda za javno zdravstvo „Sveti Rok“ Virovitičko-podravske županije na raspolaganju je svima za odgovarajući oblik pomoći (savjetovanje i tretman). Zainteresirani se mogu javiti i na besplatni telefon 0800 303 550.

Siniša Brlas, prof.
psiholog u Djelatnosti za prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti
sa zaštitom mentalnog zdravlja
Zavoda za javno zdravstvo „Sveti Rok“ Virovitičko-podravske županije

Brzi linkovi:
Arhiva novosti, Aktivnosti, Edukacija, Publikacije, Fotogalerija, Kontakt





Publikacije
Ukupan broj zapisa 88 - Prikaži sve >>>


Letci - Prikaži sve >>>


Plakati i posteri - Prikaži sve >>>



Osnovni podaci:
  • Ljudevita Gaja 21, 33000 Virovitica
  • OIB: 76860791838
  • tel: +38533727031
  • fax: +38533781401

© Zavod za javno zdravstvo Sveti Rok Virovitičko - podravske županije