Služba za epidemiologiju
Edukativni članci

16.01.2014

SALMONELOZA

13.03.2019 - DODATAK: Prezentacija o Salmonelozama

Salmoneloza je zarazna bolest uzrokovana bakterijom iz grupe Salmonella spp. Ljudi zaraženi salmonelom imaju proljev, visoku temperaturu i abdominalne grčeve. Ti simptomi razviju se 12-72 sata nakon infekcije. Bolest obično traje 4-7 dana a većina pacijenata oporavi se bez liječenja. Međutim u nekih osoba proljev je obilan i dugotrajan pa je neophodna hospitalizacija jer bi u protivnom moglo doći do dehidracije. Moguć je prodor salmonela iz crijeva u krvni optok te širenje bakterija po cijelom tijelu. Tada je potrebno liječenje antibioticima. Ovakvu tešku kliničku sliku mogu razviti starije osobe, djeca i osobe oštećenog imuniteta.

U grupu salmonela spada veliki broj donekle različitih bakterija a sve uzrokuju istu kliničku sliku. U Hrvatskoj su najčešći uzročnici ove bolesti S. enteritidis i S. typhimurium.
Salmonele žive u crijevima čovjeka i životinja, uključujući i ptice. Na čovjeka se prenesu konzumacijom hrane zagađene životinjskim ili ljudskim izmetom. Zagađena hrana normalno izgleda i miriši tako da ništa ne upućuje na kontaminaciju. Salmonelozu najčešće uzrokuje hrana životinjskog porijekla - jaja, mlijeko i meso, ali i biljna hrana može biti zagađena salmonelama po svojoj površini.

Bakterije mogu dospjeti na hranu i putem ruku zaražene osobe nakon vršenja nužde ukoliko nisu temeljito oprane. Stoga salmoneloza spada u takozvane feko-oralne bolesti ili bolesti nečistih ruku. Salmonela može biti prisutna i u stolici kućnih ljubimaca te se može prenijeti na čovjeka ako se nakon kontakta s životinjom ne operu ruke.

Dijagnoza salmoneloze postavlja se mikrobiološkom pretragom stolice te je potvrđena ako se u stolici nađe neka od bakterija iz grupe salmonela. I kad prođu simptomi bolesti ponavljaju se pregledi stolice sve dok se ne dobiju tri uzastopna negativna nalaza. U većini slučajeva to je vrlo brzo nakon nestanka simptoma, no ponekad se kliconoštvo (bakterija prisutna u stolici a bez simptoma bolesti) može produžiti na više mjeseci.

U liječenju salmoneloze ne koriste se antibiotici jer ne skraćuju trajanje bolesti a produžuju vrijeme kliconoštva. Primjenjuju se samo u slučaju kad dođe do rasapa salmonele krvnim optokom po cijelom tijelu. Osnova u liječenju salmoneloze je nadoknada tekućine kako bi se spriječila dehidracija.

U Hrvatskoj godišnje oboli 2000-4000 osoba, sporadično ili u epidemijskom obliku. Hrana kojom se najčešće prenosi salmonela su kolači koji sadrže nekuhane kreme i razni drugi pripravci od jaja koja nisu prošla termičku obradu (majoneze, sladoledi u kućnoj radinosti) a znatno rjeđe meso i mesna jela. Dakle za nastanak salmoneloznog trovanja hranom odgovorna je neka pogreška ili propust u pripremi hrane:

  • slaba termička obrada (nedovoljno visoka temperatura ili prekratko vrijeme zagrijavanja) koja ne uništi bakteriju
  • držanje hrane na sobnoj temperaturi koja pogoduje razmnožavanju salmonela
  • podgrijavanje kojim se opet ne postiže dovoljno visoka temperatura
  • nehigijenski uvjeti rada (ne pranje ruku, križna kontaminacija)

Salmonelozu se prema tome može izbjeći jednostavnim preventivnim mjerama:

  • ne jedite hranu, osobito životinjskog porijekla, koja nije dobro termički obrađena. Meso nakon termičke obrade u svim svojim dijelovima mora biti sive boje. Roza boja mesa znači da nije dovoljno kuhano ili pečeno. Temperatura od 70°C i više kroz 10 minuta ubija salmonelu.
  • ne jedite hranu koja sadrži sirova jaja ili svježe (nekuhano) mlijeko
  • namirnice čuvajte u hladnjaku do termičke obrade, pripremljenu a ne potrošenu hranu naglo ohladite i spremite u hladnjak
  • temeljito operite voće i povrće prije konzumacije, eventualno ogulite
  • perite ruke redovito nakon kontakta sa sirovim namirnicama, koristite toplu tekuću vodu i sapun
  • redovito čistite i perite radne površine u kuhinji
  • perite ruke nakon kontakta s kućnim ljubimcima ili domaćim životinjama
  • izbjegnite križnu kontaminaciju: sirove namirnice (osobito meso peradi) ne smije doći u kontakt s gotovim namirnicama spremnim za upotrebu. Pribor korišten u obradi sirovih namirnica (noževi, daske...) ne smiju se koristiti u radu s gotovom hranom - operite ih!
  • osobe sa salmonelozom ili kliconoše ne smiju sudjelovati u pripremi hrane dok ne dobiju 3 uzastopna negativna nalaza stolice
Darija Petrovčić, dr. med.
specijalist epidemiolog
Izdvajamo iz službe: CORONAVIRUSU


Zadnji članci iz službe:
Zadnje novosti iz službe:

Osnovni podaci:
  • Ljudevita Gaja 21, 33000 Virovitica
  • OIB: 76860791838
  • tel: +38533727031
  • fax: +38533781401

© Zavod za javno zdravstvo Sveti Rok Virovitičko - podravske županije